Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK NASIL YAPILIR?

Devlet teşvik ve kredilerinin artması ile hayvancılık faaliyetleri gün geçtikçe önem kazanıyor. Özellikle büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin önem kazandığı, besi çiftliklerinin artması ile dikkatleri çekiyor. Eski zamanlar da organik beslenmenin doğal yaşamın bir parçası olarak görülmesi ve daha sağlıklı nesillerin ortaya çıkması ile günümüz şartlarında da doğal hayvancılık faaliyetlerinin artması ve önem kazanması doğal karşılanıyor. 80’li yıllarda ülke nüfusunun neredeyse 2 katı büyükbaş hayvan yetiştirilirken, bu sayı gün geçtikçe nüfusun yarısına kadar düşmüş durumda.

Besi Hayvancılığı

İlk önce yetiştirilecek hayvanları tanımak gerekir. Sonrasında büyükbaş hayvancılık yapılacak olan tesisin kurulması ve faaliyete hazır hala getirilmesi önemlidir. Tesisiniz hazır olduktan sonra veya önce besicilik projeniz hazır olmalıdır. Ülkemizde besicilik projeleri üç şekilde yapılır;

Kapalı sistem besi projesi; kapalı alanda yapılan hayvancılık türüdür. Hazırladığınız tesiste hayvanların yetişeceği ve yaşamını süreceği yer tamamen kapalı sistemlerledir.