Yapım Prodüksiyon İçerik Üretim

Yapım Prodüksiyon İçerik Üretim

Yapım Prodüksiyon İçerik Üretim

Prodüksiyon Hizmetleri

Prodüksiyon; reklam, filmleri, müzik klipleri, diziler, belgeseller ve diğer benzeri tüm içerik formatları için üretim sürecini ifade eden genel bir kavram olarak kullanılır. Genel bir tanımlama yapmak gerekirse prodüksiyon nedir sorusuna; görsel ve işitsel materyallerin üretim, tasarım, yaratım ve optimizasyon süreçleri şeklinde yanıt verilebilir. Bugün pazarlama açısından büyük önem arz eden tanıtım filmi ya da reklam filmi gibi içerikler de birer prodüksiyon hizmetidir.

Prodüksiyon hizmetleri ile sektörün fark yaratan işletmelerinden bir tanesi olmaya hazır mısınız? Gelin hep birlikte post prodüksiyon nedir ve prodüksiyon süreci sizi nasıl daha önemli noktalara taşır daha yakından inceleyelim!

Prodüksiyon hizmetleri dahilinde; reklam filmi prodüksiyonu, belgesel prodüksiyon, kamera çekim ve video düzenleme (editleme) gibi farklı yaklaşımlar öne çıkar. Her yaklaşımın kendine has özellikleri olduğunu vurgularken bu yaklaşımların profesyonel ekiplerce sürdürülmesi gerekliliğinden de bahsetmek gerekir.

Bu bilgiler ışığında prodüksiyon işlemleri için profesyonel yaklaşım, uzun süreli deneyim ve şüphesiz ki teknolojik altyapı gerektiğini söylemek doğru olacaktır.

Prodüksiyon Hizmetleri Dahilinde Öne Çıkan Başlıklar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi prodüksiyon hizmetleri kapsamında farklı alt başlıkların mevcut olduğu söylenebilir. Her bir hizmet, farklı ihtiyaca yönelik çözümlere odaklandığından farklı süreçler gerektirir. Video üretimi, reklam filmi prodüksiyonu gibi prodüksiyon süreçleri dahilinde öne çıkan başlıklar şu şekildedir:

Çok Kameralı Reji Hizmetleri

Çok kameralı reji hizmetleri dahilinde yapımcı, reji sorumlusu, uygulayıcı yapımcı, yapım asistanları gibi profesyoneller yer alır. Çekimi yapılacak olan projeye göre farklı açılardan görüntüleme ihtiyacının olduğu durumlarda kullanılan çok kameralı prodüksiyon, kapsamlı prodüksiyon projeleri için ideal çözümler arasında yer alır.

Müzik Video & Klip Prodüksiyon Hizmetleri

Modern eğlence ekonomisinde en önemli prodüksiyon ürünleri arasında yer alan müzik klipleri, detaylı bir prodüksiyon süreci ile tasarlanırlar. Müzik video ve klip prodüksiyonu kapsamında; müziğinizi görsel bir şölenle bir araya getirebilir ve dinleyicilerinize farklı kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz. Zira başarılı bir müzik eserinin başarılı bir klip çalışması ile piyasaya sürülmesi başarının katlanmasına olanak sağlar.

 

Prodüksiyon Süreci Nasıl İşler?

Prodüksiyon süreci için farklı ekiplerin, profesyonellerin, altyapı ve ekipmanların bir arada kullanılması gerekir. Yapılacak olan projenin niteliğine göre çeşitli ekipmanlar ve görüntü tasarımı, ses tasarımı gibi farklı disiplinlerden uzmanlarla çalışılabilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse prodüksiyonu yapılacak olan projeye öncelikli olarak bir proje yöneticisi atanır. Atanacak olan proje yöneticisi, proje dahilindeki ekipman ve ekip ihtiyaçlarını tespit ederek raporlar. Gerekli olan ihtiyaçlar temin edilerek proje için bir takvim planı oluşturulur. Süreç dahilinde proje ile alakalı tüm bilgiler ortak bir alanda toplanarak projede çalışan tüm ekiplerin erişimine sunulur.